В останні роки, через глобальне потепління, сховатися від літньої спеки можна тільки в приміщеннях, де є кондиціонер. Який кондиціонер вибрати для дому чи офісу і як правильно його доглядати, ми й обговоримо в нашій статті.
Кондиціонери – це великий клас приладів, що відрізняються потужністю, системою вентиляції, рівнем шуму, технологією установки, типом холодоагенту, призначенням для приміщення або будівлі загалом та багатьма іншими характеристиками. Можна виділити три групи кондиціонерів: побутові (моноблочні та спліт-системи), комерційні (касетні, канальні, стельові, колонні) та промислові, наприклад, мультизональні, прецизійні чи системи чиллер-фанкойл.
Для дому підходять побутові кондиціонери. Їхня потужність може змінюватись в залежності від моделі від одного до десяти кВт. Цього достатньо для кондиціонування повітря у приміщенні площею від 10-20 до 80-100 м2. Призначені такі кондиціонери в першу чергу для приватних будинків та квартир, але також застосовуються в офісних або торгових приміщеннях невеликої площі.
Враховуючи призначення побутових кондиціонерів, їх виробники приділяють основну увагу підвищенню комфорту у використанні. Наприклад, шляхом зниження рівня шуму та додавання нових функцій, а також покращення дизайну внутрішнього блоку.
Якщо говорити про вибір кондиціонера для квартири, то основним критерієм є площа. Виробники та продавці в описі товару зазвичай вказують потужність та площу кімнати, на яку вона розрахована. Також можна врахувати орієнтацію вікон – сонячний або тіньовий бік. Однак вирішальної ролі в стандартній квартирі цей фактор не гратиме: сама площа кімнат і ступінь скління не такі великі.
Для офісу використовуються комерційні кондиціонери, що мають потужність від 10 до 30 кВт. Вони займають «проміжну позицію» між агрегатами побутового призначення та промисловими системами. Використовувати такі кондиціонери можуть у приміщеннях площею до 300 квадратних метрів.
В офісі критеріїв підбору набагато більше. Крім площі приміщення, необхідно враховувати ступінь скління будівлі, сонячну або тіньову сторону, кількість людей у приміщенні та навіть кількість оргтехніки. Тому перед оснащенням офісу краще детально проконсультуватись із спеціалістом.
А от якщо площа приміщення більша за 300 квадратних метрів, то необхідно встановлювати промисловий кондиціонер, потужність якого може досягати 200-10000 кВт. Подібні установки здатні цілий рік забезпечувати комфортні умови перебування людей у будинках будь-якої площі та поверховості, а тому з успіхом застосовуються на найрізноманітніших об'єктах, серед яких великі офісні центри та державні установи, торгові та виставкові центри, готелі, медичні заклади, театри та концертні зали й так далі.
Плановий догляд за кондиціонером необхідно здійснювати тричі на рік: перед теплим сезоном, у середині періоду активного використання приладу, особливо при високих температурах, та після сезону. При цьому стандартно проводиться чищення фільтрів випарного блоку, перевірка роботи електровентилятора та очищення його лопатей, а також перевірка роботи дренажу. Не варто забувати й про зовнішні блоки. Їх необхідно чистити та промивати апаратом з високим тиском, контролювати стан електричних контактів та інших робочих параметрів.