Початок 2022 року був дуже негативний. Війна росії проти України зупинила майже 75% всього українського бізнесу, всіх ланцюжків поставок матеріалів, в тому числі і матеріалів для будівництва. В цій статті йде мова про зростання ціни на матеріали для покрівлі та фасаду. чому ж відбувається саме те що ми бачимо?
Причини росту ціни на металочерепицю
Якщо аналізувати залишки сталі для металочерепиці на кінець 2021 року то ці залишки були мінімальними. Всі трейдери сталі відвантажили на виробництва свою позицію і чекали нових поставок в кінці лютого 2022 року — на початку березня 2022 року. Але війна… Війна зламала все і вийшло так, що запасів рулонної сталі для прокату металочерепиці не було.
Металочерепиця зрозуміло почала дорожчати і вже на середину травня 2022 року ціна зросла приблизно на 40%. Справа в тому, що на ріст ціни впливає ще й курс валюти плюс логістичні фактори. Приблизно 70 тисяч тон сталі пливло морем в Одеські порти з Азії (китайська сталь, корейська сталь, індійська сталь в рулоні), але через блок наших українських морських портів вся ця сталь попливла на вигрузку в турецькі порти, а потім вже автомобільним транспортом в Україну. Якщо порахувати затрати, то це все фактори кінцевого росту ціни металочерепиці в Україні. Якщо курс долара і євро по відношенню до гривні буде й далі збільшуватися, то ціна прогнозовано буде збільшуватись.
Чому збільшується ціна на профнастил
Ціна на профнастил збільшується по тим самим причинам, що і металочерепиця. Це аналогічно майже однаковий продукт, який відрізняється тільки формою. І всі фактори які впливають на ціноутворення 100% збігаються з факторами росту ціни на металочерепицю. Єдина відмінність — це трішки нижча ціна на квадратний метр профнастилу через ужимку профнастилу при прокаті листів трапецевидного профнастилу.
Окремо важливо вказати про те, що такі профіля як ПК-75 або Т-92, котрі використовувались як несучі або покрівельні профіля, досить сильно зросли в ціні через відсутність товстолистової сталі у поставщика. Для виробництва цих профілів в 90% використовувалась сталь з Маріуполя - завод ММК Ілліча. Зараз міста Маріуполь майже не існує, заводів не існує вже точно. Тому щоб замінити дану позицію аналогічною використовується сталь з Європи. А ця товста сталь 1,0 мм або 1,2 мм європейського походження приблизно в 2 рази дорожча ніж наша українська маріупольська. Віримо в ЗСУ і у відновлення всіх українських заводів-виробників рулонної сталі.
Чому сітка для забору не подорожчала так сильно?
З ціноутворенням прайсу на позицію сітка для забору взагалі інша ситуація і є гарною новиною. Прути для виготовлення секційних заборів зі зварної сітки це 100% продукція українського виробництва. Відповідно українська сталь, український виробник оцинковки і український виробник порошкової фарби. Єдине, що дало поштовх росту ціни — це знову ж таки затрата на логістику. Відсутність палива в Україні і відповідно ріст ціни на пальне збільшило ціну на переміщення сировини для виробництва сітки для забору і збільшення кінцевої доставки цих секційних заборів на об'єкт будівництва.
Аналізуючи ситуацію в Україні ми прогнозуємо зниження ціни на всі будівельні матеріали тільки при одній умові — і ця умова це зниження курсу долара і євро по відношенню до гривні. Якщо ж ситуація буде навпаки, ціна долара збільшуватиметься то ціна на металочерепицю, профнастил і сітку для забору теж буде рости. Віримо в Україну. Віримо в українську армію!