2022 рік є кризовим для вітчизняного будівельного ринку. Повномасштабне російське вторгнення на територію України запустило негативні процеси в економіці. У цій статті ми проаналізуємо, що спричинило підвищення вартості металочерепиці — одного з найбільш популярних покрівельних матеріалів. Вона виготовляється з рулонної сталі. Подорожчання цієї сировини й стало основною причиною росту вартості продукції, а також зачепило комплектуючі матеріали для покрівлі — мансардні вікна. Ми спрогнозуємо, чого очікувати у подальшому на будівельному ринку України.
Металочерепиця зросла в ціні на 39%
У лютому 2022 року на складах заводів-виробників металочерепиці в Україні було обмаль рулонної сталі. Зазвичай її витрачають протягом літа-осені, коли йде пік будівельних робіт. У холодний період йде закупка сировини. Україна в листопаді кожного року закуповує у постачальників бухти металу, а на початку наступного року чекає на доставку. Найбільшими постачальниками рулонної сталі для вітчизняних заводів є три азійські країни — Індія, Південна Корея та Китай. Саме з їх сировини в Україні виготовляється 60% готової металочерепиці.
У кінці лютого 2022 року через російське вторгнення рулонна сталь не потрапила до Одеси та інших портів. Вони закрилися, через що логістична структура, напрацьована роками, порушилася. Кораблі з бухтами металу попрямували до Туреччини, де зробили перевалочний пункт. Там рулонну сталь завантажили на автомобілі і повезли сухопутними шляхами до України.
Що отримали в результаті? По-перше, через затримку доставки виник дефіцит рулонної сталі в Україні. По-друге, дешеве транспортування морем вимушено замінили на сухопутну доставку, яка значно дорожча. По-третє, виникли додаткові витрати на паливо.
Ціна на металочерепицю в травні 2022 року виросла на 39% порівняно з довоєнними часами. Ще одним важливим фактором подорожчання покрівельного матеріалу стало коливання курсу валют. З місяця в місяць вартість долара та євро до гривні підвищується. Натомість вітчизняна валюта знецінюється, і вартість рулонної сталі росте. Варто зауважити, що 60% металочерепиці в Україні виробляється з рулонної сталі, яка походить з Китаю. Дешева доставка морем з цієї країни через російських загарбників неможлива. До того ж Китай переживає політичну та економічну кризу, через що його сировина теж недешева.
Мансардні вікна подорожчали на 25%
Ситуація з мансардними вікнами краща. Ця додаткова продукція для покрівлі транспортується з європейських країн, зокрема з Польщі. Через те, що у зв’язку з повномасштабним російським вторгненням на українсько-польському кордоні утворилися величезні черги, доставка мансардних вікон затримувалася. Це спровокувало дефіцит в Україні. У травні 2022 року терміни транспортування стабілізувалися. Але в Україні виникла паливна криза, і доставка подорожчала. В серпні ціна на мансардні вікна підвищилася на 25%.
Крім цього, подорожчання пов’язане з ростом долара та євро відносно гривні. Це відбувається з місяця в місяць. Гривня знецінюється, через що вартість комплектуючих для покрівлі не стоїть на місці.
Підіб’ємо підсумки: ріст вартості металочерепиці та мансардних вікон зупиниться у разі перемоги України над російськими загарбниками. Тоді долар та євро перестануть рости, а гривня стабілізується на валютному ринку. Наскільки швидко це станеться — будемо бачити і спостерігати. Поки що працюємо далі і віримо в ЗСУ.