У світі, де злочинність і насильство не є рідкістю, навички самозахисту мають ключове значення. Відбити напад зловмисників в окремих випадках можна і голими руками або підручними засобами, проте це вимагатиме серйозної фізичної та психологічної підготовки. Засоби самозахисту дають можливість людині, яка має мінімум навичок, дати серйозну відсіч нападнику, і досить ефективним серед них по праву вважається газовий балончик.

Основні особливості

Балончик містить подразнюючу речовину (ірритант) під тиском. При натисканні на кнопку, струмінь чи аерозоль викидаються на кілька метрів. При потраплянні на слизові оболонки або у дихальні шляхи зловмисника він викликає різкий біль, сильну сльозотечу, нападник часто елементарно не може відкрити очі. Така дія позбавляє його можливості продовжувати переслідування своєї жертви.

При тому, що "перцівка" завдає вкрай хворобливих відчуттів, її застосування в абсолютній більшості випадків не завдає довготривалої шкоди здоров'ю. Це сильний бік цього засобу самозахисту як з погляду гуманістичних міркувань (адже нападник може просто тимчасово не усвідомлювати своїх дій, наприклад під впливом алкоголю), так і правових наслідків – відсутність тяжкої шкоди здоров'ю зловмисника значною мірою знижує можливість подальшого кримінального переслідування жертви нападу.

Вибір газових балончиків досить різноманітний. Вони можуть бути як дуже об'ємними (для застосування проти агресивних тварин) так і мініатюрними, для щоденного носіння в невеликій сумці. Принципове значення має тип розпилення, зокрема у вигляді чого викидається ірритант, та його хімічний склад.

Види газових балончиків в залежності від виду розпилення та типу вмісту

Основних видів 5:

  • аерозольні. Викидають ірритант факелом мікроскопічних частинок. Утворюється хмара подразнюючої речовини, завдяки чому аерозольні моделі ефективні навіть за неточного влучення. Аерозоль також має респіраторну дію. Цей вид неефективний у вітряну погоду і не може застосовуватись у приміщеннях.
  • Струменеві. Ірритант викидається у формі струменя рідини. Через це вони вимогливі до точності застосування, але в той же час обережно можуть використовуватися в замкнутих просторах. Їхня ефективність не залежить від вітру. Вкрай ефективні при точному влученні у вічі.
  • Струменево-аерозольні. Подразнююча речовина виходить із сопла у вигляді вузького факела, завдяки чому даний вид більш стійкий при поривах вітру у порівнянні з аерозольними моделями. У той же час, при їх використанні в замкнутих просторах користувач має ризик потрапити під дію власного засобу самозахисту.
  • Гелеві. Ірритант у цих моделях переноситься за допомогою гелю, здатного заліплювати очі та міцно утримуватися на шкірі. Вимагають точності використання. Можуть безпечно застосовуватись у приміщеннях.
  • Пінні. Подразнююча речовина переноситься у вигляді струменя і при попаданні на тверду поверхню миттєво спінюється. Ці моделі можна використовувати в замкнутих просторах.

Різновиди ірритантів за хімічним складом

  • OC – екстракт натурального червоного пекучого перцю, тому балончики, що містять OC, прийнято називати перцевими. Добре діють на людей у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, а також на собак.
  • МПК – синтетичний аналог OC, що має більш м'яку і менш тривалу дію.
  • CS – при використанні по людях по своїй дії схожий з OC та МПК, але при цьому, порівняно з ними менш ефективний проти осіб у стані сп'яніння. Слабо діє на тварин.
  • CR – один із найсильніших ірритантів, здатний викликати спазм очних м'язів та сильне подразнення шкіри і слизових оболонок.

Зустрічаються також зразки, які можуть містити суміш подразнюючих речовин.

Переваги та недоліки газових балончиків

Головні плюси:

  • низька ціна;
  • купівля та носіння дозволені без оформлення спеціального дозволу;
  • висока ефективність;
  • неможливість завдання довготривалої шкоди здоров'ю нападника.

Основні недоліки:

  • небезпека самовлучання – наприклад, при пориві вітру хмара ірританта може накрити і того хто обороняється. При близькому застосуванні струменевого балончика існує ризик потрапити під бризки подразнюючої речовини.
  • Струменеві, гелеві та пінні моделі вимагають точності, яку важко або зовсім неможливо забезпечити при стрімкому нападі, а аерозольні не можуть застосовуватись у приміщеннях, або, наприклад, у транспорті.
  • Невелика дальність ураження – не більше 3 м до цілі.

Як зробити правильний вибір

Не існує балончика, який однаково ефективний у будь-якій ситуації. Тому перед покупкою змоделюйте найбільш ймовірні сценарії його застосування і, виходячи з них, робіть вибір.

Наприклад, якщо ви є частим пасажиром нічних електричок і побоюйтеся нападу саме там – гелеві та пінні моделі – ваш вибір. Якщо ж ви чекаєте небезпеки на відкритих просторах, зокрема від зграї собак, то вибрати слід аерозольну "перцівку".

І пам'ятайте головне правило: газовий балончик має бути завжди при вас, його носіння має стати звичкою. Це актуально для будь-якого засобу самозахисту.