Річка Уди – одна з найдавніших та найбільших річок Харківської області. Уди є правим припливом Сіверського Дінця. За часів Стародавньої Русі називалася Дінцем. Події, описані в «Слові про похід Ігорів», пов'язані з Донцем, відбувалися якраз у районі басейну річки Уди.

Як повідомляє сайт Мій Харків, за однією з легенд, у річці затонув корабель із коштовностями. А одна з версій походження річки пов'язана із чоловічим статевим органом. 

Старовинна легенда

Назва Уди прийшла за часів пізнього середньовіччя. Слово «уд» означає «воду» та «річку». «Удами» ж називають рибальські снасті. Також слово «уд» на той час означало чоловічий статевий орган. В атласі автошляхів України 2008 року річка згадується як Уда.Река Уды, Харьковская область

З річкою Уди пов'язано багато цікавих фактів та легенд. У Харкові зливаються 3 великі річки: Харків, Лопань і Уди, повноводніша річка впадає в меншу. Так річка Харків впадає у Лопань, Лопань – в Уди, а Уди – у Сіверський Донець.

За однією з міських легенд, у 1990-ті роки до Харкова приїхали японці та запропонували почистити річку в районі її впадання у Лопань до Васищева. Але за однієї умови, що все знайдене заберуть собі. Їм відмовили через те, що на дні річки можуть лежати археологічні цінності. За часів Київської Русі там затонув корабель із коштовностями.

Усього існує дві річки під назвою Уди. Друга протікає через місто Люботин і є правою притокою річки Уди. Її у народі називають Люботинкою.

Річка сьогодні

Басейн річки Уди займає територію центральної частини Харківської області, на території басейну розташовано три великі міста: Харків, Дергачі та Люботин, а також 23 селища міського типу та 242 села.Река Уды

На території басейну річки виростають зернові культури, населення займається овочівництвом, тваринництвом та птахівництвом, а також вирощування плодових дерев та ягід. Основними водокористувачами є Харківські ТЕЦ-3 та ТЕЦ-5, ТЕЦ-2 в Есхарі та інші великі підприємства м. Харкова. Сьогодні на річці Уди можна покататися човном або байдаркою.

На річці Уди знаходиться Удянський гідропарк (Жовтневе водосховище). Це популярне місце для місцевих жителів, яке приваблює своєю небагатолюдністю. Тут любить відпочивати молодь та сім'ї з дітьми.