Одні кажуть: вкладай в долар і євро, інші - радять купляти золото, адже воно в часи нестабільності зростає в ціні. Ще є категорія експертів, які прогнозують повний перехід на цифрові активи і у зв’язку з цим топлять за криптовалюти. Одне зрозуміло точно: гривня продовжує повільно котитись вниз, тож для збереження своїх заощаджень потрібно шукати більш надійні інструменти.
Куди вкладати гроші
Зміни в курсі валют прогнозували ще влітку 2023 року. Хоча для більшості людей прогнозування на валютному ринку виглядає, як гра в онлайн слоти VIP, насправді це достатньо контрольований процес. Так Тарас Лєсовий, начальник департаменту казначейства «Глобус Банку» прогнозував, що гривня девальвує до 39, а інші експерти при цьому називали навіть цифру 43 грн за долар.
Кілька днів тому Міжнародний валютний фонд оприлюднив свої прогнози щодо змін курсу національної валюти України. І вони досить невтішні: гривня буде щороку слабшати на кілька пунктів:
- 2024 - 41;
- 2025 - 45;
- 2026 - 48;
- 2027 - 50;
- 2028 - 52;
- 2029 - 54;
- 2030 - 56.
І хоча долар зростає кожен день на кілька копійок, загалом прогноз МВФ більш оптимістичний, ніж міг би бути, враховуючи всі реалії. При цьому український уряд пропонує відмовитись від прив’язки до долара, та спрямувати увагу на європейську валюту. Але залишається питання, як же зберігати гроші, і чи не станеться швидка девальвація тої, чи іншої валюти.
Поради від експертів
Традиційні для українців вкладення в нерухомість під питанням, каже експерт Ерік Найман. Якщо раніше нерухомість вважалась привабливим активом, який тільки зростав в ціні, то наразі через бойові дії в багатьох містах України вона знецінилась. Та й навіть у тих містах, які вважаються умовно безпечними, купувати житло стало менш вигідно. Адже неможливо спрогнозувати, чи буде на неї такий самий попит через 3-5 років, і чи не буде житло просто зруйноване.
Здається, лишається готівка, але в іноземній валюті. Але тут також є певні нюанси, попереджають експерти. В жодній країні світу не заведено зберігати великі суми в фіатній валюті. Адже вона також поступово знецінюється. Той самий долар, якщо не брати прив’язку до гривні, не стає дорожчій на світових ринках. Він так само потрошку втрачає свою цінність. Як і інші валюти.
Може тоді потрібно звертати увагу на альтернативні валюти, як то біткоїн? Але самі по собі криптовалюти не є регульованими. Тобто, в будь-який момент законодавство будь-якої країни може прийняти певні обмеження, пов’язані з криптовалютами. Так, наприклад в Україні існує величезний податок на дохід з продажу криптовалюти. Тобто, якщо у вас є кілька біткоїнів, які ви вирішите продати, ви можете витратити весь прибуток від цієї операції на покриття податків.